facebook groups   google play

Âşık Tarzı Halk Edebiyatı Genel Özellikleri - Biçimler ve Şairler - PDF


  Türk halk edebiyatı, millî geleneğimizin en büyük kanıtıdır. Nazım biçimleri ve Türkçenin kullanılış şekliyle dilin en güzel örneklerinin verildiği dönem edebiyatıdır. LYS üzerinde ve Edebiyat derslerinde ön plana çıkan bu alanın sizi zorlayacak kısımları da elbet vardır ancak sizler için hepsini derledik ve gerek şifrelemelerle gerekse nokta atışı anlatımlarla Türk halk edebiyatı konusunun genel özelliklerini ve halk edebiyatının bir bölümü olan âşık tarzı edebiyatın içeriğine değindik. PDF olarak sizlere sunuyoruz ki her zaman, her yerde içeriklerden faydalanabilesiniz.

Türk edebiyatı içerisinde yer alan Türk halk edebiyatı 3 ana başlıkta incelenir:
  1. Anonim Halk Edebiyatı
  2. Âşık Tarzı Halk Edebiyatı
  3. Tekke-Tasavvuf Edebiyatı
Bizim burada yer alan konumuz ise halk edebiyatı genel özellikleri ve âşık tarzı edebiyatın özellikleri, biçimleri, şairleridir.
Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.
Not: Sürekli güncellenecektir.

Türk Halk Edebiyatına ait diğer konuları incelemek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:


İçeriklerimiz, pdf anlatımlar dahil, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nca korunmaktadır. Telif haklarının herhangi bir şekilde ihlali, başka yerlerde isimsiz yayımlanması, çeşitli kitap kaynaklarında izinsiz yer alması, içeriğin izinsiz kopyalanıp başka bir isimle tanıtılması vb. ile yapan kişi, kişiler veyahut kurumlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır.
Türkçe ve Edebiyat yönetimi.