facebook groups   google play

Fecr-i Âti Edebiyatı Genel Özellikleri, Şairleri (1909 - 1912)

Fecri Ati Edebiyatı, 1909 yılında Serveti Fünun dergisinde görev alan bir grup şair tarafından ortaya konulmuş bir akımın tezahürüdür. Bu dönemde Refik Halit Karay, Ahmet Haşim, Tahsin Nahit, Emin Bülent Serdaroğlu, Yakup Kadri, Fuat Köprülü gibi sanatçılar bu edebiyatın temelini atmışlardır. 

        Fecri Ati için ilk olarak Faik Ali tarafından Sina-yı Emel ismi teklif edilse de bu ismin Ahmet Haşim'den geldiği anlaşılınca Refik Halit Karay ve arkadaşları tarafından reddedilmiştir. Bu reddediliş, aslında Haşim'in grup içerisinde ne kadar yalnız kalacağının da göstergesidir. Bir çam ağacı altında filiz veren bu grup "ilk edebî bildiriye" sahip olan grup olacaktır. 

       Saf şiirin temelleri de bu dönemde atılacak ve Haşim'in Poetikası önem arz etmeye başlayacaktır.
Sizler için bu içeriği detaylı ve özel bir şekilde bir araya getirdik. PDF olarak verdiğimiz içerikten tüm şairlere ve özelliklere ulaşabilir, telefonunuza ya da bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

İçeriklerimiz, pdf anlatımlar dahil, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nca korunmaktadır. Telif haklarının herhangi bir şekilde ihlali, başka yerlerde isimsiz yayımlanması, çeşitli kitap kaynaklarında izinsiz yer alması, içeriğin izinsiz kopyalanıp başka bir isimle tanıtılması vb., ile yapan kişi, kişiler veyahut kurumlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır.

Türkçe ve Edebiyat yönetimi.