facebook groups   google play

Servet-i Fünûn (Edebiyat-ı Cedîde) Topluluğu Genel Özellikleri, Türleri, Şairleri (1896 - 1901)

Servet-i Fünûn Edebiyatı, Recaizade Mahmut Ekrem'in fikirlerinin temelinde yeni bir yapı olarak karşımıza çıkmıştır. Bu dönem her ne kadar bireyselciliğin dönemi olsa da Tevfik Fikret gibi sanatçılar bir süre sonra toplumsalcılığa da yönelim göstermişlerdir. 

Bu dönemde eski nazım biçimleri yerine Batılı nazım şekilleri kullanılmış, tiyatro önemini yitirmiştir. İstibdad döneminin ağır baskısı altında ezilen şairler, "Yeşil Yurt" özlemiyle Yeni Zelanda'ya kaçma istekleri ile tutuşmuş ancak Bodrum'da ,ki o dönem bu kadar ihtişamlı değildi, küçük bir evde kendilerini bulmuşlardır.

Dönemin genel özelliklerini, tür özelliklerini, şairleri ve onların eserlerini sizler için güzel bir formatta bir araya getirdik. PDF olarak inceleyebilirsiniz.


İçeriklerimiz, pdf anlatımlar dahil, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nca korunmaktadır. Telif haklarının herhangi bir şekilde ihlali, başka yerlerde isimsiz yayımlanması, çeşitli kitap kaynaklarında izinsiz yer alması, içeriğin izinsiz kopyalanıp başka bir isimle tanıtılması vb. ile yapan kişi, kişiler veyahut kurumlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır.

Türkçe ve Edebiyat yönetimi.