facebook groups   google play

Tanzimat Edebiyatı - Özellikleri, Sanatçıları, Eserleri (1860 - 1896)

Tanzimat Dönemi, Türk edebiyatının öne çıkmasını kısacası bir atılım göstermesini sağlayan en önemli dönemlerden biridir. Tanzimat Döneminde sadece edebiyatta değil, tüm alanlarda gelişim gösterilmiş ve bu gelişim halka bir nebze de olsun yansımıştı. Bu yansıma sonucunda Rusların "hasta adam" diye nitelendirdiği devlet ve halk bir nebze de olsa kendine gelmişti.

Tanzimat Döneminde edebiyatımıza yeni bir nefes yetisi kazandırılmış, "noktalama işaretleri, roman, eski şekil özellerine sahip olsa da yeni içerikli şiirler" yerleştirilmişti. Bu yerleşim de sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle Şinasi, Namık Kemal, Recaizade Mahmut Ekrem, Nabizade Nazım gibi
öncüler bu edebiyat akımının iki farklı dönemde işlenmesine sebep olmuşlardır ancak bu niteliksel farklılıklar onların sadece amaçsal özelliklerine dair farklılıktır. Her iki dönemde de amaç yeniliktir.

Sizler için bu dönemi pdf formatı ile hazırladık ve her daim yanınızda taşımanızı sağlamak amacıyla yayımlıyoruz. Tüm detaylarıyla bu anlatım, size fayda sağlayacaktır.

UYARI: TANZİMAT EDEBİYATI KONUSUNDA İKİ FARKLI PDF İÇERİĞİ HAZIRLADIK. HOŞUNUZA GİDENİ İNDİRİP KULLANABİLİRSİNİZ.

İçeriklerimiz, pdf anlatımlar dahil, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nca korunmaktadır. Telif haklarının herhangi bir şekilde ihlali, başka yerlerde isimsiz yayımlanması, çeşitli kitap kaynaklarında izinsiz yer alması, içeriğin izinsiz kopyalanıp başka bir isimle tanıtılması vb. ile yapan kişi, kişiler veyahut kurumlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır.


Türkçe ve Edebiyat yönetimi.


1. Konu Anlatımı - Şairler, Eserleri, İlkler2. KONU ANLATIMI - Edebî Türler, Şairler, Eserler